BlogWszystko co musisz wiedzieć zanim ubezpieczysz mieszkanie

Przypadki chodzą po ludziach mówi stare porzekadło. Niestety, o pożar domu, zalanie, czy włamanie i kradzież nietrudno. Na szczęście istnieją sposoby, by uchronić się przed konsekwencjami finansowymi tych i innych zdarzeń. Sposobem na ochronę finansową przed zniszczeniem lub utratą domu bądź mieszkania, a także jego wyposażenia są ubezpieczenia mieszkania i domów, które oferuje praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczeń nieruchomości jest niezwykle bogata. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej polisy, powinniśmy "na zimno" przeanalizować swoje potrzeby i w oparciu o nie dokonać końcowego wyboru. Przekonajmy się, na co warto zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie ubezpieczenia.

Co ubezpieczyć?

Ubezpieczyciele są w stanie zaoferować na tyle elastyczną ofertę, że praktycznie każda potrzeba klienta zostanie zaspokojona. Jeśli posiadamy wolno stojący garaż, inteligentną bramę wjazdową z systemem kamer czy drewnianą altanę na działce, miejmy świadomość, że te elementy, poza domem czy mieszkaniem, również możemy objąć ubezpieczeniem.

Wybierzmy zakres ubezpieczenia

Jeśli wiemy co pragniemy ubezpieczyć, musimy zastanowić się, przed jakimi zagrożeniami chcemy być chronieni. Podstawową są wszelkie zdarzenia losowe takie jak pożar, gradobicie, uderzenie pieruna, wybuch i tym podobne.
Co w sytuacji, gdy mieszkamy w niebezpiecznej dzielnicy słynącej z włamań? Przed kradzieżą, rabunkiem czy dewastacją również możemy się ubezpieczyć.
Ciekawą opcją będzie również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej względem innych osób – zapis ten dotyczyć może nie tylko nas, ale również dzieci czy posiadanych zwierząt domowych, np. psa.

Pamiętajmy o warunkach ubezpieczenia

Ogólne warunki ubezpieczenia, w skrócie o.w.u. to dokument, który powinien nas najbardziej interesować. To w nim znajdziemy zakres wykupionej ochrony, prawa i obowiązki dwóch stron, a także sposób wypłaty i ustalania ubezpieczenia. Podpisując polisę godzimy się na o.w.u. i wszelkie zapisy w nich dostępne.

Na ile się ubezpieczyć?

To, co hamuje wiele osób przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości jest wizja konieczności zapłaty wysokich rat. Często, nawet jeśli zdecydujemy się na zakup polisy, szukamy najtańszych opcji, które zazwyczaj nie gwarantują oczekiwanej ochrony. Zanim złożymy podpis na wszystkich dokumentach, przeanalizujmy zapisy dostępne w o.w.u., gdzie zazwyczaj znajdziemy większość wyłączeń.

Kwota składki, jaką przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie, zależy od dwóch czynników. Jest to nie tylko zakres, jaki obejmować będzie polisa, ale również suma ubezpieczenia. Suma ta określa maksymalną wartość odszkodowania, wyliczaną na podstawie wartości rynkowej nieruchomości i znajdujących się w niej przedmiotów. Tutaj, jak łatwo stwierdzić, im wyższa wartość, tym wyższe coroczne składki ubezpieczenia.

Nasza strona używa plików Cookies, aby lepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom, Więcej w Polityce prywatności