BlogOC nie tylko dla kierowców

W większości przypadków mówiąc o ubezpieczeniu OC, przed oczami mamy obowiązkowe ubezpieczenie nakładane na kierowców. Nie jest to pełne spojrzenie na sprawę. Otóż OC, owszem, zgodnie z przepisami prawnymi jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego, ale może dotyczyć również innych sfer – każdy może wykupić prywatne ubezpieczenie OC, które w wielu sytuacjach może uchronić przed koniecznością zapłaty np. za wyrządzone szkody.

Wśród licznych rodzajów ubezpieczeń istnieje coś takiego jak OC w życiu prywatnym. Dowiedzmy się czym jest, jak działa, przed czym chroni i czy rzeczywiście jest warte rozważenia.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC, które każdego roku płacimy jeśli posiadamy samochód czy motocykl, zgodnie z przepisami prawnymi jest obowiązkowe. Wynika to z faktu, iż pojazd mechaniczny wprowadzony w ruch może spowodować niemałe szkody, zarówno majątkowe jak i osobowe. Ubezpieczenie OC obejmuje pojazd polisą, która w przypadku kolizji czy wypadku pozwala na ubiegania się o odszkodowanie za poniesione straty materialne, nie od sprawcy, a ubezpieczyciela. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie o którym mowa, może obejmować zarówno mienie jak i zdrowie człowieka. Przykładowo, jeśli zalejemy komuś mieszkanie, nieumyślnie spowodujemy uszczerbek na zdrowiu, poszkodowany zapewne wystąpi do nas z żądaniem zadośćuczynienia lub odszkodowania, w zależności od krzywdy. W takich sytuacjach uratuje nas ubezpieczenie OC chroniąc przed wysokimi wydatkami.

Jak wygląda procedura odszkodowawcza?

Podobnie jak w przypadku OC kierowców, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zaczyna działać w momencie zdarzenia podlegającego ochronie. Jeśli dojdzie do zajścia, sprawca szkody udostępnia dane ubezpieczyciela wraz z numerem polisy. Następnie osoba poszkodowana zgłasza zdarzenie ubezpieczycielowi, który po przeanalizowaniu sprawy wypłaca odszkodowanie zgodnie z taryfikatorem.

Nasza strona używa plików Cookies, aby lepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom, Więcej w Polityce prywatności