BlogLeasing czy kredyt samochodowy?

Jeśli planujemy zakup pojazdu, a nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, opcje mamy dwie. Możemy wziąć kredyt samochodowy lub zdecydować się na leasing. Która z opcji jest bardziej opłacalna? Jaka jest różnica między nimi? Poznajmy wady i zalety obu rozwiązań i wybierzemy efektywniejsze.

Leasing samochodowy

W ramach leasingu jedna ze stron umowy – leasingodawca, przekazuje drugiej osobie – leasingobiorcy, prawa do korzystania z określonej rzeczy, w tym przypadku samochodu, na określony okres w zamian za regularnie wnoszone płatności. Raty leasingowe pokrywane są z dochodów firmy z tytułu używania produktu.

Leasing samochodu może być finansowy lub operacyjny. Biorąc samochód w leasing finansowy, użytkujemy go zazwyczaj przez okres amortyzacji pojazdu, otrzymując po tym czasie możliwość jego wykupu. W przypadku leasingu operacyjnego, czas użytkowania pojazdu jest krótszy niż jego zużycia i nie pozwala na późniejszy wykup.

Kredyt samochodowy

W przypadku kredytu samochodowego, pieniądze które otrzymamy od banku zazwyczaj w całości pokryją koszt pojazdu. Co istotne, decydując się na taki kredyt, nie musimy kupować samochodu – może to być każdy inny pojazd silnikowy.

Oprocentowanie kredytu zależne jest od wielu czynników. Ustalane jest w oparciu o rodzaj pojazdu, jego stan, długość kredytowania oraz walutę.

Gdy staramy się o kredyt samochodowy, możemy zostać poproszeni o złożenie zaświadczenia o dochodach, niekiedy wpłaty własnej. W większości przypadków banki udzielając kredytu żądają zabezpieczenia, które uchroni je w przypadku niespłacania kredytu.

Co wybrać? Wady i zalety

Oba rozwiązania, zarówno leasing jak kredyt, mają swoje mocne i słabsze strony. Zanim zdecydujemy się na konkretną formę, powinniśmy poznać wady i zalety obu rozwiązań i wybrać korzystniejszą. Jednak najlepiej zrobimy, jeśli skorzystamy z pomocy doradcy finansowego, który po poznaniu naszych oczekiwań, z pewnością dobierze najlepszą ofertę.

Kredyt samochodowy, poza kilkoma wadami, wśród których wymienić należy nie do końca korzystne warunki zabezpieczenia banków czy liczne formalności, ma mnóstwo zalet. Poza oczywistymi – kredytobiorca po zakończeniu spłaty staje się właścicielem – wyróżnić należy również niższy koszt ogólny niż przy leasingu, możliwość rozłożenia spłaty na dogodne raty czy chwilowego zawieszenia kredytu. Co ważne, biorąc kredyt na samochód, nie jesteśmy do niego przywiązani – możemy go sprzedać jeszcze przed zapłaceniem ostatniej raty.

Leasing to przede wszystkim mniej formalności, stałe i niezmienne opłaty, stosunkowo niewielkie zaangażowanie środków własnych, możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. Niestety, forma ma ta ma również swoje wady. Bez specjalnej klauzuli, po zakończeniu leasingu nie mamy możliwości wykupu auta. Rozwiązanie to obejmuje jedynie pojazdy o wartości nie mniejszej niż 50 tysięcy złotych, a czas trwania leasingu nie może być dłuższy niż 5 lat. No i najważniejsze – leasing jest możliwy jedynie wtedy, gdy pojazd nabywany jest na fakturę VAT.

Nasza strona używa plików Cookies, aby lepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom, Więcej w Polityce prywatności